Filmové titulky

Filmové titulky k českým filmům ve španělštině je problém najít. Ty české k mexickým filmům jakbysmet. Náš překladatelský tým jich pro vás několik připravil!
 
Ptáte se, k čemu? Třeba máte přátele, co mají jako rodný jazyk španělštinu, a vy byste jim rádi doporučili nebo osobně pustili něco z české produkce, ale nikde jste nesehnali otitulkovanou verzi. Vyřešeno! Stáhněte si titulky k vybraným českým filmům, které jsme pro vás přeložili do mexické španělštiny.
 
Filmové titulky k českým filmům pro vás připravil překladatelský tým z Jazykové fakulty Autonomní univerzity státu México. Tři skupinky studentů specializovaných na překladatelství se pod mým vedením daly do nesnadného úkolu zprostředkovat vybrané české filmy mexickému publiku.
 
Narazili jsme přitom na “nepřeložitelnost” některých českých jazykových specifik a kulturních referencí. Vezměte si například slovo “trabant” ve filmu Kolja a co všechno se za ním skrývá v kontextu české společnosti v době socialismu. Slovo “trabant” nemá překlad do španělštiny, ale pokud bychom ho ponechali beze změny, mexickému divákovi naprosto nic neřekne. Řešením se ukázalo být zaměnit ho za “Tsuru”, což je model Nissanu, kterým v Mexiku jezdí málo movití lidé z nízkých společenských vrstev, pro které ale představuje sen vlastnit auto.  
 
Adéla ještě nevečeřela (Adela aún no ha cenado), 1977
Překlad: Zuzana Erdösová & Thalía Ugarte
 
 
 
Kolja (Kolya), 1996
Překlad: Mariana Serrano Gochy & Daniel Euaznenqui Ochoa López
 
 
 
 
Báječná léta pod psa (La vida es bella y difícil), 1997
Překlad: Alondra Argueta León, Josué Morales Domínguez, Ariana Carolina Segovia Grana &
Brenda Denisse Rodea Maximiliano
 
 
 
Účastníci zájezdu (Vacacionistas), 2006
Překlad: Zuzana Erdösová
 
 
 
Lugar sin límites (Místo bez hranic), 1977
Překlad: Zuzana Erdösová
 
Již klasický mexický film režiséra Artura Ripsteina založený na stejnojmenném románu čilského spisovatele Joseho Donosa. Odehrává se v mexickém státě Querétaro a vypráví o tragikomickém životě transvestity Manuely, majitele vykřičeného domu, a jeho dcery. Podle žebříčků se tento film nachází mezi 10 nejlepšími počiny mexické kinematografie. 
 
Je libo něco dalšího na pokoukání? Zkuste náš viodeblog!

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *