Jak to vypadá v Mexiku? Bez vjemů, které nám zprostředkovávají naše oči, bychom o velkou část mexické cizokrajnosti přišli.

Jedním z prvních rozdílů, kterých si Čech na Mexiku všimne, je jiná barevnost. Na jednu stranu je dnešní globalizované Mexiko poznamenané šedivostí cementu a betonu, ale na stranu druhou jeho lidé nacházejí obrovské zalíbení v jasných barvách.

Modré agáve, jemuž vděčíme za tequilu…

Na to, co je „vkusné“ a co ne, mají Mexičané a Češi diametrálně odlišný názor. Barvy jsou v Mexiku na omítce, na tradičních kachličkách, na keramice, na lidových krojích, na dekoračních drobnostech do interiéru, na rostlinách a jejich květech, na ovoci a zelenině, na oblečení lidí ve městech, na výzdobě fiest, na výrobcích uměleckých řemeslníku (pýcha Mexika), prostě všude. Ta mexická záplava barev některým Čechům může místy přijít až křiklavá, ale někde v hloubi srdce se jí přece jen nechají zahřát. A jiné ty barvy zahřejí tak důkladně, že jejich estetické vnímání dojde zásadního přerodu a oni si tu barevnost odnesou domů do České republiky.

Takže ještě jednou: jak to vypadá v Mexiku? Teď se zahltíme vizuálními vjemy a nasadíme si na to české brýle. Podívejte se na Mexické fotochuťovky nebo na Co ti povědělo Mexiko? – plakátky s fotkami a komentáři několika desítek Čechů, co Mexiko důvěrně znají.

Strom života. Umělecké řemeslo z městečka Metepec ve středním Mexiku

2 Replies to “Mexiko vizuálně”

  1. Myslím, že z takto vybavených stránek lze Mexiko poznat opravdu košatě a snad i pochopit mentalitu. Ač jsem tam byla 10x, stále si uvědomuji, že není možné se zcela integrovat. Dočasný/krátkodobý pobyt – osvěžení pro duši. Dlouhodobě občas silné drnkání na nervy.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *