Mexická a česká hudba toho moc společného nemají, pokud tedy nepočítáme obrovský vliv české polky.

Ale v ostatních oblastech, zejména na poli tradičnějších žanrů, se naše hudba rozchází úplně. Třeba takto vypadá ansámbl severomexické „música ranchera“ na venkovské svatbě:

Mexická hudba totiž nejsou jenom mariachi. Zemí zní také salsa, cumbia nebo ranchera, které Mexičané (hudební patrioti) s gustem poslouchají a zapáleně na ně tančí. Jednotlivé regiony Mexika potom mají své specifické hudební tradice – jedna za všechny je třeba „son jarocho“ ze státu Veracruz na atlantickém pobřeží, kde se za staletí promísily africké, indiánské a evropské vlivy včetně barokní hudby. Většina hudebních žánrů má také svůj odpovídající tanec.

Když se potká mexická hudba s tou českou, začou se dít zvláštní a fascinující věci. V kapele Lasun jsme se například pokusili namíchat moravské a mexické lidovky. Zde si je můžete „dostat do ucha“ čili poslechnout.

V současné době Lasun pracuje na autorských písničkách, které budou mít modernější podobu, ale tradiční latinskoamerické rytmy. Bude se v nich zpívat o Mexiku a Latinské Americe jak španělsky, tak česky. Až projekt dokončíme, bude k dispozici zde na našich stránkách.

Znáte někoho, kdo podniká podobný experiment? Dejte nám vědět!

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *