Stereotypní obraz Mexika

Stereotypy o Mexiku? Je jich celá řada jak u nás, tak jinde na světě – internet a filmy jsou jich plné.

V této knize najdete 8 studií o nejrůznějších stereotypech týkajících se Mexika. Jak se vidí samo a jak ho vidí ostatní země? V poslední kapitole se mluví specificky o českých stereotypech o Mexiku.

A co je to vlastně stereotyp? 

Stereotyp je psychologický mechanismus sdílený mezi jednotlivci ve společnosti, díky kterému se lidé dokážou orientovat v komplexní a těžko srozumitelné realitě. Tím, že zobecníme vlastnosti jisté skupiny (etnické, náboženské, sexuální apod.), máme ve věcech víc jasno: oni jsou takoví, zatímco my jsme makoví.
 
Stereotypy ale nejsou od nuly vymyšlené vlastnosti jiných skupin. Nejsou falešné, nýbrž zavádějící, protože mají reálné jádro a na něm obal různých zjednodušení, zobecnění a mezi lidmi zažitých a sdílených představ. 
 
Bez stereotypů to nejde a těžko se jim vyhneme. Kdybychom v běžném hovoru měli všechno hned uvádět na pravou míru, zamotali bychom se do samého: “Všichni Mexičané jsou stejní pařmeni. No, ehm… teda ne všichni, ale většina, i když záleží na regionu, stupni vzdělání a příjmu a taky etnické příslušnosti, ehm… o čem jsem to vlastně mluvila?” Stereotypy nám zkrátka šetří čas, jsou informačně úsporné.
 
Neměli bychom jim ale ani slepě propadnout, protože vztáhnout jednu vlastnost na všechny často vede k diskriminaci. Vždycky je dobré vědět, kam sahají naše vědomosti a kde už tápeme. 
Stereotypy se navíc dají využít různě. Kromě už zmíněného negativního efektu je lze použít také ke zlehčení situace nebo k vyjádření sympatií k jiné skupině. Pokud byste měli mexického kamaráda a rozhodli se mu uspořádat oslavu narozenin, copak byste si před ním při té příležitosti z legrace nenasadili třeba sombréro?
 
Kaktus, tequila, burrito, taco, sombrero… České stereotypy o Mexiku najdete prostudované v poslední kapitole knihy.
 

Dostupnost publikace: volně ke stažení zde

Jazyk: španělština


Erdösová, Zuzana (Coord.) (2018). La imagen estereotipada de México. Perspectivas internas y externas. Universidad Autónoma del Estado de México.

Co takhle číst dál? Podívejte se, co o stereotypech říkají lidé, co mají zemi toho druhého v malíčku.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *