Česko-mexické synapse

V knize „Česko-mexické synapse: Soucestí a rozcestí mentalit“ se Češi dělí o své zážitky z Mexika a Mexičané zase o ty své z Česka.  

V knize promlouvá 13 Čechů, kteří tuto zemi osobně navštívili a prožili v ní delší dobu ne jako turisté, nýbrž po boku běžných Mexičanů – přijeli za studiem, prací či rodinou. Co se týče pohledu na Českou republiku, o té zase mluví 17 Mexičanů, kteří v této zemi strávili povětšinou kolem půl roku (přijeli ze stejných důvodů jako Češi).

Těmto respondentům sekundují dvě skupinky komentátorů z obou zemí, kteří dostali za úkol vyjádřit se k nejkontroverznějším pasážím. Konečným filtrem je shrnující komentář kompilátorky knihy. Kompilátorka a komentátoři ale nemají za úkol jednotlivé osobní zkušenosti „opravovat“ nebo uvádět „na pravou míru“, nýbrž umožnit, aby vznikl jakýsi vrstvený, i když nepřímý dialog. 

Když to shrneme, máte na jednom místě k dispozici 35 zdrojů zkušeností se zemí toho druhého. Kompletní zážitky a osobní analýzy z Mexika a Česka v jednom balíčku!

Dostupnost: volně ke stažení zde

Jazyk: čeština, španělština

Erdösová, Zuzana (2019). Sinapsis checo-mexicanas. Encuentros y desencuentros de mentalidades. Česko-mexické synapse. Soucestí a rozcestí mentalit. Universidad Autónoma del Estado de México

Co takhle něco z podobného soudku? Zkuste srovnávací studie Česka a Mexika.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *